Moda Polska

To był weekend pod znakiem polskiej mody. Projektant to w Polsce ostatnio bardzo popularny zawód. Co prawda nie każdy kto ma maszynę do szycia nim jest. Boom w każdym razie jest widoczny.

Spójrzmy jednak na to z perspektywy. Pomagałam oprowadzać po Warszawie grupę londyńskich dziennikarzy modowych. Przywiózł ich tu Polish Cultural Institute, przygotowując grunt pod kolejne PRowe działania na rzecz Polskich projektów za granicą. Skoro tyle się tu dzieje, to trzeba się tym podzielić ze światem. A będzie ciężko, bo im dalej się pojedzie tym większa konkurencja. Wszystko już było i trudno czymś zaskoczyć, wyróżnić się w natłoku kreatywności. Problemem jest też jak zwykle kasa.

Dzięki chłopcom z Londynu, tak ich pieszczotliwie nazywam bo byli wszyscy kochani i przeuroczy, mogłam spojrzeć na Polskę z dystansem. I był to bardzo miły widok.

Wszyscy byli w Polsce po raz pierwszy, przywiedzeni ciekawością i zaskoczeni, bo nie tak sobie wyobrażali ten ponoć szary kraj. Zestawili rzeczywistość ze stereotypami i wyszło na naszą korzyść.

Największe wyobrażenia miał Raoul, który pochodzi z zachodnich Niemiec. To on miał najgorsze zdanie o Polsce przed przyjazdem,  ale też najlepsze wyjeżdżając.

Był zachwycony atmosferą w Polsce i zatęsknił za Berlinem, gdzie też podobno przez ostatnie kilka lat dużo się zmieniło. Poczuł, że w czymś tak ekscytującym chciałby brać udział. (To zresztą sprowadziło też mnie do Polski).

Wiadomość, którą napisał mi po wylądowaniu w Londynie brzmiała: Każda minuta była interesująca. Było autentycznie i bezpretensjonalnie. Niezwykła jest motywacja i ekscytacja wyczuwalna w każdym miejscu. Było cudownie.

Z mody zobaczyli kilka butików na Mokotowskiej, Hush Warsaw z młodymi twórcami, pokazy dyplomów katedry mody ASP oraz pokaz Kupisza. Mieli kilka uwag, kilka komplementów, ale generalnie było pozytywnie. Na zakupy rzucili się w butiku Przybylskiego, gdzie linia basic powaliłam ich jakością, pomysłowością oraz cenami porównywalnymi do ubrań z Zary. Bardzo polecam.

Teraz czekamy na ich publikacje, żeby dowiedzieć się prawdy o polskiej modzie z perspektywy :).

2014-06-07 15.56.38 2014-06-06 21.05.48 2014-06-06 16.59.55 2014-06-05 20.52.31 2014-06-05 21.54.11

 

AKTUALIZACJA:

Pojawiają się pierwsze artykuły. Na początek Colin dla Guardiana (!!!):

http://www.theguardian.com/fashion/sharpened-lead/2014/jul/01/warsaw-fashion-hotspot-poland-europe

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s