Z kamerą wśród biednych – Floating Villages w Kambodży

Kamodża – jednen z najbiedniejszych krajów świata. Z tragiczną i ciągle niezapomnianą historią, która mocno ukształtowała ten naród. Tam komuna pod władzami Czerwonych Kmerów to niewyobrażalne okrucieństwo obywateli w imię idei. Budowa zupełnie nowego społeczeństwa zebrała tu żniwo w pstaci śmierci 1/3 ludności pod Koniec lat 70. Odsyłam do książek na ten temat, bo to głęboko poruszająca historia. Holokaust Azji.

Kiedy kraj w 80 roku został wyzwolony z pod rządów Pol Pota nie było w nim nic. Dosłownie wszystko zostało zniszczone: drogi, zabytki, książki, szpitale, fabryki a można tak wymieniać i wymieniać.
Byli tylko wystraszeni głodni zaszczuci i pogrubieni po całym kraju ludzie wypuszczeni z komun. Od tego czasu kraj sie odbudowuje. Wolno mu to coś idzie, ale też wielu pomocników nie miał. Ostatnio „szlachetnie” zaangażowały się Chiny.
Ciagle teraz jest tam masa głodnych ludzi pracujących za miskę ryżu. Praca dzieci to standard. Płaca minimalna za miesiąc 100 USD. A my co? My z tego korzystamy.
Podoba nam się, że jedziemy do tak egzotycznego kraju, bo bieda jest egzotyczna. Nie na rękę będzie nam pomoc w wyrównaniu różnic, bo wtedy oni się wzbogacą i już nie będzie tu dla nas tak tanio.

Pojechaliśmy oglądać wioski ludzi, którzy z braku ziemi mieszkają w domach unoszących sie na wodzie.
Wycieczka nie była tania. Wpłynęliśmy do tej wioski i zobaczyliśmy straszną biedę. Tam głównym zadaniem jest wykarmić rodzinę.
Zapytałam przewodnika czy firma która zarabia tak ogromne pieniądze na pokazywaniu z bliska ich życia wspiera ich jakoś. Może jakieś dotowanie sierocińca, szkoły czy samotnej matki? Oczywiście, że nie wspiera, ale zachęca do wspierania podpływającą do nas żebrającą matkę z małymi dziećmi. Dzieci dobrze wiedzą co majà robić choć na oko mają lat ze 4, a drugie z rok. Turyści uwielbiają przecież zdjęcia biednych i brudnych dzieci. To przecież takie poruszające.
Bieda nas fascynuje i chcemy ją oglądać. Coraz wiecej ofert biur podróży oferujących ekstremalne sposoby na wakacje np. w slumsach. Trochę to jednak jakieś dwulicowe.

20140104-072212.jpg

20140104-072236.jpg

20140104-072255.jpg

20140104-072316.jpg

20140104-072353.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s