Jestę teoretyk sztuki – facebook art

Sztuka Facebooka – facebook art. Co to takiego? Nic bo jeszcze tego nie ma, przynajmniej z nazwy. Bo jak to zaraz tu spróbuję przemyśleć to okaże się, że mnóstwo rzeczy można pod to podpiąć.

pobrane

Jako, że zawodowo sztuką się już od jakiegoś czasu nie zajmuję to mogę sobie napisać tu cokolwiek zechcę. Nikt mnie za to nie pociągnie za nic :p

Termin facebook art przyszedł mi do głowy, bo w sieci, zawłaszcza na facebooku są tony sztuki, na którą sobie patrzę. Mam też swojego Tumbrla: Sztuka Masowa, gdzie podaje dalej co mi się podoba. Facebook art odniosłam do sztuki korespondencyjnej kiedyś – Mail art i wydaje mi się to mocno analogiczne. A skoro e-mail też już prawie nie żyje (poza korespondencją służbową), a najpopularniejszym sposobem komunikacji jest Facebook to siłą rzeczy brakuje tego terminu.

Czym był mail art? Powstał gdzieś w latach 60 z chęci dzielenia się sztuką, wymiany myśli, wyzwolenia się z komercyjnego charakteru sztuki . Objawiał się najczęściej w formie pocztówek, ale też pod postacią przeróżnych projektów konceptualnych lub też całkiem zwyczajnych przedmiotów. Takim pięknym przykładem znanym nam wszystkim były pocztówki muzyczne. Ja mam kilka po mojej mamie i uwielbiam je. Pomysł, że wysyłasz komuś piosenkę jest wręcz wzruszający. Jasne, teraz to nic takiego, link z youtuba i jedziemy, ale kiedyś? Niesamowity wynalazek.

Sztuka korespondencyjna pokonywała granice i odległości. Kazała na siebie czekać, a wyczekane, wiadomo, cenniejsze. Poza tym dawał artystom szansę na dotarcie do odbiorcy omijając system: galerie i instytucje decydujące co kto i gdzie zobaczy, To dla nas teraz też dosyć abstrakcyjne (jak ja kocham internet!), ale wtedy było wyzwalające.

Wracając do sztuki facebooka; czymże może on być? Zdjęciem wrzuconym na Facbooka? Zalinkowanym filmem? Optycznym złudzeniem spamowanym przez miliony użytkowników? Przecież internet jest przeładowany takimi rzeczami? Czy to jeszcze  sztuka czy już nie? Może dotarliśmy do miejsca, gdzie wszystkie kreatywne zachowania są zwyczajne i powszednie? Codziennie coś przecież wrzucamy, przekazujemy dalej, komentujemy. Facebook art!?

Reklamy

5 myśli w temacie “Jestę teoretyk sztuki – facebook art

 1. Yes, but facebook has all the copyrights. It’s a slave game. It spreads the news, but you sell yourself cheap. It’s particularly disconcerting for an emerging artist like myself who wants to share more work online to get noticed, but is very hesitant. I think a real artist who values their work will not place their fine artwork on facebook if they have any respect for their work. Facebook art is Facebook art. Today’s Pop Art, but not fine art. (I found the translate button and I love the postcard. It’s so true!)

  1. I love that you can read what I write in Polish :*.

   I think that my term Facebook art has been too narrow. What I meant really was generally internet, but facebook dominates it. Depends what you mean as a real artist: the one that gets paid, or maybe the one that has been acclaimed by an institution? I think that art is what anyone has to express and to share and everyone can judge it indyvidualy. and this is what internet is about. I see a lot of great art on internet and facebook that I could never see anywhere else. mail art was about liberating from the instututions and giving the right to be an artist to everyone.
   There is lots of crap on interent but so there is in art galleries.

   I am going to research this subject more and will be back with more about it. I find it very interesting 🙂

  1. A @aprilcoldheart napisała:
   „ciekawe, choc nie zgadzam sie. sama aktywnosc nie wystarcza, by stac sie artysta. tak samo z zalozenia artysta nie jest wyplatacz wiklinowych foteli. owszem, moze nim byc, ale to nie default. z drugiej strony homogenizacja sztuki przynosi ciekawe zjawiska. jednak mem, nawet najlepszy, moze byc rozpatrywany co najwyzej w takich samych kategoriach, w jakich do miana sztuki pretenduje reklama prasowa. to rzemioslo.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s