Spacer i sztuka

Galeria Kordegarda zorganizowała w ramach cyklu sztuka na wynos (że poza galerią) spacery po mieście. Chodziło się w grupie, tak trochę jak z wycieczką, z miejsca w miejsce. Grupa trochę była za duża, ale co poradzić na taką popularność inicjatywy.

Ja wybrałam Śródmieście, rezygnując z Żoliborza i Mokotowa. Odwiedziliśmy kilka pracowni artystów, galerię Raster i coś pomiędzy pracownią, a galerią – nie wiadomo co bo nazwy też nie ma – w Jerozolimie.

Najfajniejsze były pracownie w Serwarze – zdjęcie u góry. To miejsce to też spore odkrycie: fabryka serów przy ulicy Hożej, ze sporą ilością wolnej przestrzeni, czyli tak bardzo nieobecne w Warszawie pofabryczne, loftowe klimaty w centrum miasta. Mieści się tam kilka, może kilkanaście dostępnych finansowo pracowni dla artystów, są też jakieś knajpki. Mam nadzieję, bywać tam częściej. Odwiedziliśmy tam grupę tworzącą tzw. nowe media Pan Generator, rzeźbiarkę Annę Rzeźnik, 2 malarzy i studio muzyczne. Moi ulubieni to Pan Generator: czterech panów, którzy po swojej normalnej pracy siedzą tam sobie i wymyślają interaktywne projekty artystyczne. Najmniej podobało mi się w Rastrze, gdzie zblazowana asystentka wyjaśniała wystawę Libery. Zdjęcia co prawda fajne, ale jak działa galeria to ja akurat wiem z byłej pracy. Pani miała chyba też jakiś problem z tym, żeby przyznać,  że Raster to galeria komercyjna i głównie sprzedająca sztukę na światowych targach, w promowanie młodych artystów raczej się nie mieszająca, raczej za znanych artystów słono kasująca.

Spacery Kordegardy to  niecodzienny sposób na spędzenie sobotniego popołudnia. Inicjatywa  która edukuje w temacie sztuki, otwiera miejsca, które często mijamy i pokazuje je w innym świetle. Spotkanie tych artystów to czysta inspiracja.  Znam trochę kreatywnych osób, ale raczej rzadko widzę je przy pracy, na tym pierwszym etapie produkcji sztuki. Trochę mi to przywróciło wspomnienia byłego, pozostawionego w Londynie życia.

Czekam na kolejne spacery Kordegardy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s