Osobno razem

Alone Togheter – Why We Expect More from Technology and Less from Each Other to książka o człowieczeństwie w czasach nowych technologii. Każdy paragraf, każda strona tej książki to stos ważnych, otwierających oczy kwestii. Aby przytoczyć to co mnie w niej zafascynowało musiałabym chyba przepisać ją tu w całości.


Napisana przez antropolożkę, pracownicę słynnego Massachusetts Institute of Technology książka urzekła mnie nie tylko tematyką, ale też formą i płynnością treści: zaczynając od robotów, internetu, facebooka, na relacjach ludzkich i tworzeniu tożsamości w internecie kończąc. Mówi o naszej przyszłości z robotami, ale też o moralnym aspekcie wykorzystywania ich np. do opieki nad starszymi, o tym czy możliwe jest ich myślenie bez udziału emocji, a nawet o ruchach społecznych walczących o prawa robotów!

Książka jest jednak przede wszystkim o tym, jak technologia zmieniła nas i nasze wzajemne relacje, jak wpłynęła na tworzenie i komunikowanie emocji. O prywatności, z której nauczyliśmy się rezygnować w imię możliwości jakie daje nam internet.

Autorka czasem dotyka ekstremum, twierdząc np. że już nie rozmawiamy, ale pamiętajmy że badanie przeprowadzone jest w Stanach, na młodzieży, która nie zna czasów bez internetu i komórki. My, dorośli których tożsamość tworzyła się na granicy dwóch epok (przed i po internetowej) owszem, jesteśmy świadomi zmian jakie nastąpiły w nas samych, ale też totalnie zachłysnęliśmy sie światem 2.0. Potrzebujemy czasu na to, żeby po prostu do tego przywyknąć i stworzyć etykietę zachowań. Mowa o ciężkim uzależnieniu, z którego nikt nie ma najmniejszego zamiaru rezygnować. Trzeba się po prostu nauczyć z tym żyć, aby jak najwięcej z niego czerpać.

Musimy przede wszystkim dużo czytać, bo internet zmienia nasz mózg i coraz trudniej o koncentrację. Trzeba ją ćwiczyć. Najlepiej na takich książkach jak Alone Togheter.

Tu wystąpienie autorki Sherry Turkle. Zobaczcie do końca. To o czym mówi jest bardzo ważne!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s